За вчинення домашнього насильства неповнолітніх зможуть карати на загальних підставах – Рада ухвалила закон
Також новий закон забороняє звільняти осіб, що вчинили домашнє насильство, від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням з підстави малозначності.
Особи віком від 16 до 18 років у разі вчинення домашнього насильства підлягатимуть адміністративній відповідальності на загальних підставах. Про це йдеться в ухваленому 22 травня Верховною Радою як законі законопроекті 8329 про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Стамбульської конвенції.
Разом з тим, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КУпАП.
У статті 38 КУпАП, яка регулює строки накладення стягнення встановлюється, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 (домашнє насильство) і 173-6 (вчинення насильства за ознакою статі), може бути накладено протягом 6 місяців з дня вчинення.
Також в новій редакції викладено статтю 39-1 «Направлення на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі».
Закон викладає в новій редакції статтю 173-2 КУпАП, яка передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства.
Так, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, – тягне за собою накладення штрафу від 340 до 680 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк до 10 діб.
Якщо таке діяння вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, то це тягнутиме за собою накладення штрафу від 510 грн до 1020 грн або громадські роботи на строк від 40 до 50 годин, або адміністративний арешт на строк від 2 до 10 діб
Повторне протягом року вчинення домашнього насильства, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, призведе до накладення штрафу до 1 360 грн або громадських робіт до 60 годин, або адмінарешту на строк від 3 до 15 діб.
Також КУпАП доповнено новими статтями 173-6 (вчинення насильства за ознакою статі), 173-7 (сексуальне домагання) і 173-8 (невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце тимчасового перебування у разі винесення такого припису).
Так, за статтею 173-6 вчинення насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого, – тягне за собою накладення штрафу від 1 700 до 3 400 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
За новою статтею 173-7 сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій, – тягне за собою накладення штрафу від 1 360 до 2 720 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
За статтею 173-8 неповідомлення особою, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким вона повинна залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, у встановлений законом строк уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування – тягне за собою попередження або накладення штрафу від 170 до 340 грн.
Невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, – тягне за собою накладення штрафу від 340 до 510 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк до 10 діб.